Synagoga w Puńsku (ul. Mickiewicza 58, działka nr 286/1) została wybudowana na przełomie XIX-XX w. Podczas II wojny światowej, w 1941 r. Niemcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w opuszczonym budynku mieściło się mieszkanie, kino oraz sklep.

Drewniany,  jednokondygnacyjny, orientowany budynek synagogi, o dwuspadowym dachu wzniesiono na planie prostokąta, w konstrukcji zrębowej, na murowanym fundamencie. Pierwotnie była kryta gontem i otynkowana z zewnątrz i na zewnątrz. Więźba dachowa synagogi była drewniana o konstrukcji stolcowej. Aktualnie dach pokryty jest blachą ocynkowaną. Synagoga miała układ trójtraktowy. We wschodniej części znajdowała się sala główna, a w zachodniej przedsionek, nad którym mieścił się babiniec. W zachodniej części była też dobudówka, w której mieścił się cheder. Budynek szkółki talmudycznej założony jest na planie prostokąta, którego dłuższy bok styka się z krótszym bokiem synagogi. Cheder jest oszalowany na zewnątrz, też jednokondygnacyjny, ale niższy od synagogi. 

Synagogę zaopatrzono w drewniane okna półskrzynkowe, ościeżnicowe. Poziom podłogi budynku znajduje się poniżej poziomu ulicy. Powierzchnia synagogi to 160 m2, a szkółki talmudycznej 51,4 m2.

Wyposażenie synagogi nie zachowało się. Budynek wyposażono w ogrzewanie piecowe[1.1].

7 stycznia 2015 r. w synagodze wybuchł pożar, który zniszczył poddasze budynku.

 

Drukuj

Przypisy

  • [1.1] Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie, sygn. W.KŻ-I-704/01.