Lustig Mordechaj (Markus)

Mordechaj (Markus) Lustig - Dane osobowe
Data urodzenia: 1925
Miejsce urodzenia: Nowy Sącz
Powiązane miejscowości: Rożnów, Rytro, Rzeszów, Pustków, Płaszów, Mauthausen

Lustig Mordechaj (Markus) (ur. 1925 Nowy Sącz) – jeden z żydowskich mieszkańców Nowego Sącza.

Urodził się w 1925 r. jako syn Ity Kanengisser i Jakuba Lustiga (introligatora). Miał starszą siostrę Rachelę i młodszego brata Mosze. Jego rodzina została zamordowana przez Niemców na przełomie kwietnia i maja 1942 roku. Mordechaj był świadkiem tej zbrodni.

Po śmierci najbliższej rodziny, wuj zorganizował dla niego zaświadczenie o pracy jako ślusarz. Z tym zaświadczeniem trafił do obozu pracy w Rożnowie, gdzie pracował do sierpnia 1942 roku. Następnie trafił do podobnego obozu w Rytrze, gdzie przebywał do lutego 1943 roku. Stąd został przeniesiony do fabryki produkującej silniki dla samolotów Daimler-Benz w Rzeszowie i został osadzony w rzeszowskim getcie. Potem przebywał jeszcze w obozach w Pustkowie, Płaszowie, pracował dla fabryki Schindlera, trafił do obozu w Mauthausen. Został wyzwolony w KL Melk przez armię amerykańską 06.05.1945 roku.

Bezpośrednio po zakończeniu wojny Mordechaj Lustig pracował dla armii amerykańskiej. Planował wyjechać do wuja w Brazylii, jednak zmienił plany i w lipcu 1948 roku. Wyjechał do Izraela, gdzie zaciągnął się do armii. W latach 1949–1985 pracował w firmie budowlanej Solel Boneh.

Jest sekretarzem Nowego Sącza i Ziomkostwa Żydów z Nowego Sącza w Izraelu.

Bibliografia:

  • Kac A. T., Nowy Sącz. Miasto mojej młodości, Kraków 1997.
  • Markus (Mordechai) Lustig (Kanengisser). Life Story [online] Jewishgen.org [online] http://kehilalinks.jewishgen.org/Nowy_Sacz/lustig.htm [dostęp: 02.12.2015].
     
Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.