Fabryka mebli „Labor” – właścicielami w 1932 r. byli Emil Goldsand i Feliks Wajnapel. Początkowo mieściła się przy obecnej ul. Narutowicza 22, w jednopiętrowym budynku murowanym, o dachu jednospadowym, krytym papą, wybudowanym w 1918 roku. Zatrudniała około 30 osób na jedną zmianę. Fabryczka posiadała następujące maszyny i urządzenia produkcyjne: lokomobilę parową, piłę taśmową, frezarkę, heblarkę, parniki, piły tarczowe. Produkowała głównie krzesła, później również drewniane obręcze do rowerów. W latach 1926–1927 fabryczka została przeniesiona na ul. Narutowicza 18. Mieściła się wówczas w murowanym budynku jednopiętrowym, o dachu jednospadowym, krytym papą. Budynek zachował się do dziś. Użytkowany jest obecnie przez spółdzielnię stolarską.
W poprzednio zajmowanym budynku przy ul. Narutowicza 22 w latach 1926–1927 została uruchomiona olejarnia. Posiadała ona lokomobilę parową, walce do mielenia nasion roślin oleistych, o 6 złożeniach, 3 prasy i inne urządzenia produkcyjne. Zatrudniała 10–15 osób. Po drugiej wojnie światowej upaństwowiona. Czynna była do 1951 roku. Budynek zachował się do dziś. Użytkowany jest obecnie przez przetwórnię owoców.
Treść hasła została przygotowana na podstawie tekstu Katalogu zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce wydawanego od 1958 r., za zgodą Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Wszelkie prawa zastrzeżone.