W tym tygodniu w Radomsku otwarto centrum chasydzkie. W ciągu dwóch lat placówka powiększy się o synagogę, hotel i muzeum.

Radomsko zapisało się w historii jako siedziba rodu cadyków zapoczątkowanego w XIX w. przez Szlomę ha-Kohena Rabinowicza, od tytułu swojej księgi zwanego Tiferes Szlomo. Przed drugą wojną światową była to jedna z największych dynastii chasydzkich, prowadząca sieć jesziw Keter Tora (hebr., Korona Prawa). Ostatni z radomszczańskich cadyków w Polsce, Szlomo Chanoch ha-Kohen Rabinowicz został zabity w getcie warszawskim w dniu 1 sierpnia 1942 roku. Obecnie wspólnoty chasydów radomszczańskich istnieją w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie, a ich członkowie przyjeżdżają do Polski modlić się nad grobami założycieli dynastii, pochowanymi w Radomsku i Warszawie.

22 sierpnia 2016 r., podczas jorcajtu cadyka Szlomo Chanocha ha-Kohena Rabinowicza, tuż przy cmentarzu żydowskim w Radomsku wkopano kamień węgielny pod przyszłe centrum chasydzkie. Po roku gotowa jest jego pierwsza część. Znalazła się w niej sala pełniąca funkcję miejsca modlitwy i stołówki oraz toalety. Pawilon o powierzchni 120 m kw. mieści także mykwę, która zostanie wykończona we wrześniu. Trzeba też urządzić kuchnię oraz pomalować fasadę. Bezpieczeństwo zapewnia całodobowy monitoring.

Centrum znajduje się przy ul. Źródlanej, przy drugiej bramie cmentarza, od której do ohelu radomszczańskich cadyków prowadzi tzw. droga kohenów, zapewniająca potomkom kapłanów możliwość przejścia bez styczności z innymi grobami, co naraziłoby ich na nieczystość rytualną.

Budowy centrum podjęli się dwaj przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii: Josh Mozes i Eliezer Zaks, potomek cadyków z Radomska. To nie koniec ich inwestycji. W ciągu 2–3 lat centrum zostanie znacznie rozbudowane.

 „Centrum będzie miało cztery poziomy: piwnicę, parter i dwa piętra. W piwnicy będzie druga mykwa z trzema basenami. Na górze będzie synagoga, muzeum, hotel z 50 miejscami oraz restauracja” – mówi kierujący budową Mariusz Domagała.

Łączna powierzchnia użytkowa centrum wyniesie około 2400 m kw. Obiekt będzie miał nowoczesną bryłę, z licznymi przeszkleniami fasady. Dobudowane piętra niczym most nakryją istniejący już pawilon.

„Budowa można kosztować kilka milionów złotych.” – przyznaje Josh Mozes. – „Razem z Eliezerem Zaksem przeznaczamy nią nasze prywatne pieniądze. Niewykluczone, że będziemy szukać innych środków. Być może na urządzenie muzeum wystąpimy o fundusze z Unii Europejskiej”.

Uroczyste otwarcie centrum odbyło się w środę, 9 sierpnia 2017 r. Jednym z gości był Jarosław Ferenc, prezydent Radomska. Przyjechało także kilka grup chasydów z Izraela, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Inwestycja wywiera wpływ na życie miasta. Już teraz przy jej budowie zaangażowani są miejscowi wykonawcy i dostawcy, a przy obsłudze centrum zatrudnienie znajdą mieszkańcy Radomska.

„Kiedy w mieście będzie mykwa, która jest bardzo ważna, to chasydzi będą chętniej przyjeżdżać do Radomska i zostawać tu na dłużej” – zapowiada Josh Mozes.

Krzysztof Bielawski
 

Źródło: informacje własne

 

Drukuj