Nowy cmentarz żydowski w Sokołach założono prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku przy obecnej ulicy Nowy Świat[1.1]. Liczył 0,8 ha powierzchni. Położony jest na północno-zachodnim krańcu miasta na terenie płaskim – działka nr 1/2. Od zachodniej strony przylega do niego strome urwisko. Od wschodu i północy otoczony był łąkami. Bok południowy przylegał do ulicy. Na terenie cmentarza funkcjonuje urządzone tam boisko[1.2].

Starsi mieszkańcy pamiętają, że przed laty był tu żydowski cmentarz. Ale niechętnie o nim mówią. Boją się prawdy: - Był ładny i dość duży. Podczas wysiedlenia Żydów do białostockiego getta, Niemcy rozstrzelali tam czternastu z nich - wspomina starsza kobieta, która chce być anonimowa.

Jeszcze w latach 50. widać było groby i ich kamienne macewy. Niestety, bardzo zniszczone: - W ogóle ten kirkut był strasznie zaniedbany. Ale przynajmniej coś było - wzdycha kobieta. - Potem miejscowi porozciągali gdzieś macewy. Ludzie nawet z daleka przyjeżdżali, po te kamienie. Były wartościowe, z granitu. Zabierali, bo widać były do czegoś potrzebne. Krowy też tam wypasano. A teraz? Nie ma nic. Aż w sercu ściska, jak się na to wszystko patrzy. Dzieci biegają po ludzkich szczątkach, ale skąd one mogą to wiedzieć. („Kurier Poranny” z dn. 13.05.2008 r.).

Drukuj

Przypisy

  • [1.1] http://www.kirkuty.xip.pl/sokoly.htm
  • [1.2] Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Warszawie, Sokoły. Karta cmentarza.