29 grudnia obchodzimy stulecie urodzin Kalmana Segala – żydowskiego pisarza z Sanoka. W związku z tym miłośnicy i znawcy jego twórczości postanowili zrobić wszystko, żeby znów stał się pisarzem czytanym, znanym, by jego teksty mogły opowiadać o świecie, który przeminął.

Kalman Segal urodził się w Sanoku 29 grudnia 1917 r. w niezamożnej rodzinie żydowskiej. Trudności materialne sprawiły, że bardzo wcześnie zakończył edukację w gimnazjum męskim. Ze szkolnej ławy na zawsze przetrwała jednak przyjaźń z Marianem Pankowskim. Wojnę spędził w ZSRR, częściowo w gułagu na Syberii. Po repatriacji zamieszkał na Śląsku. Pracował w Polskim Radiu Katowice. Był znanym twórcą radiowym. Pisał powieści, opowiadania, wiersze.

W 1970 roku zdecydował się na emigrację do Izraela. Tam, odzyskiwał swoją żydowską tożsamość. Wielką zasługą Segala jest niezwykle czuły zapis wielokulturowej rzeczywistości przedwojennego, galicyjskiego miasteczka. W powieści Śmierć archiwariusza opisał także zagładę sanockich Żydów. Część jego tekstów to opowiadania łagrowe dające wgląd w to dramatyczne doświadczenie.

Zapraszamy do wspólnego świętowania stulecia urodzin Kalmana Segala. W ramach obchodów urodzin pisarza utworzyliśmy stronę internetową www.kalmansegal.pl oraz stronę na Facebooku. Młodzież z sanockiego liceum przygotowała grę miejską „Śladami Kalmana Segala”, a trzy wydawnictwa – Austeria, wydawnictwo Biblioteki Miejskiej w Sanoku oraz Wydawnictwo Oficynka – podjęły się wydania książek pisarza. Odbędą się także trzy spotkania:

  • 7 grudnia godz. 19.00 w Muzeum Galicja w Krakowie,
  • 11 grudnia godz. 17.00 w Ośrodku Brama Grodzka w Lublinie,
  • 29 grudnia godz. 18.00 w Muzeum Historycznym w Sanoku. 

O życiu i twórczości sanockiego pisarza rozmawiać będą eksperci i miłośnicy jego twórczości.

Joanna Sarnecka

 

Drukuj