27 grudnia 2022 roku w Szczecinie-Dąbiu odbyła się ceremonia odsłonięcia nowego pomnika poświęconego pamięci Żydów z tego terenu. Upamiętnienie zostało ustawione przy placu Dawida Altera Kurzmanna, na terenie zniszczonego cmentarza żydowskiego. Ma formę ściany-lapidarium, złożonego ze 120 fragmentów macew odnalezionych w okolicznych lasach przez dr. Marka Łuczaka z Pomorskiego Towarzystwa Historycznego i wolontariuszy.
Cmentarz żydowski w (Szczecinie) Dąbiu założono ok. 1857 r. przy Birkenweg (dziś ulica Kamieńska), w pobliżu skrzyżowania z Krethweg (dziś ulica Tczewska), a na południe od Gollnower Straße (ulica Goleniowska). Nekropolia została zniszczona czasie nocy kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r., a już po 1945 r. zlikwidowana zupełnie. Prawdopodobnie w tym czasie fragmenty macew zostały wyrzucone w lesie. W 2019 r. dzięki zaangażowaniu dr. Marka Łuczaka i pomocy wolontariuszy, macewy zostały zabezpieczone.
„Wpadliśmy na pomysł, aby z fragmentów macew zrobić ścianę pamięci, rodzaj pomnika, aby upamiętnić zmarłych mieszkańców Dąbia. Wszystko zajęło cztery lata, ale efekt jest taki, jak chcieliśmy, a nagrobki znajdują się tuż przy cmentarzu" - powiedział dr Łuczak.
Jak głosi zamieszczona przy pomniku tablica:
„28 lipca 2020 roku Rada Miasta Szczecin na wniosek Pomorskiego Towarzystwa Historycznego podjęła uchwałę w sprawie utworzenia pomnika upamiętniającego zmarłych żydowskich mieszkańców Dąbia.”
Od tego czasu trwały przygotowania do ustawienia pomnika. Projekt upamiętnienia przygotowało biuro architektoniczne Dedeco. Efekt końcowy był możliwy dzięki wsparciu Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.