Budynek przy Seestraße 5 (ob. ul. Bohaterów Monte Cassino) powstał według projektu Wilhelma Lippke w 1895 roku. W 1904 r. górną kondygnację kamienicy zniszczył pożar. Przeprowadzono generalny remont pod kierunkiem architekta Karla Kupperschmitta. Przebudowę finansował kupiec gdański Moritz Hermann. Powstał wówczas trzykondygnacyjny budynek z poddaszem przeznaczonym na mieszkania.

Jedenastoosiowa elewacja została udekorowana klasycystycznymi elementami oraz neobarokowymi szczytami. Na najniższej kondygnacji umieszczono sklepy, na wyższych piętrach zaprojektowano mieszkania dla właścicieli oraz dla najemców.

Moritz Hermann otworzył w swoim budynku przy Seestraße 5 jeden z pierwszych domów handlowych na terenie Sopotu. Nazwano go „Hohenzollern”. 

Po śmierci Hermana w 1910 r. domem towarowym kierował jego zięć a później również przewodniczący gminy żydowskiej, Samuel Simon. Wtedy to biura gminy mieściły się przy sklepie. Po I wojnie światowej dom towarowy podupadł. Na parterze przez kilka lat działało kino, a Samuel Simon zajmował się sprzedażą wyrobów tytoniowych i rękodzielniczych. Na początku  lat 30., kiedy rozpoczęły się prześladowania nazistowskie, Simon przepisał kamienicę na dalekich krewnych. W 1938 r. udało mu się wyjechać do Palestyny. Nowym właścicielem budynku został wówczas Paul Rauhe. Kamienica przetrwała wojnę i po 1945 r. przeszła na własność miasta. 

Źródło:

  • Domańska H., Opowieści sopockich kamienic, Gdańsk 2005, ss. 33-36.
Drukuj