2 sierpnia Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma organizuje uroczystości upamiętniające 75. rocznicę buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II.

Od 22 lipca 1942 r. w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Treblince w ciągu kilkunastu miesięcy zamordowano ponad 900 tysięcy polskich Żydów. 2 sierpnia 1943 r. więźniowie wzniecili powstanie, którego celem było zniszczenie ośrodka zagłady i wydostanie się na wolność. W czasie walk przez okalające obóz zasieki przedostało się najwyżej 300 osób, z których zaledwie kilkudziesięciu udało się zbiec i dożyć końca wojny.

Od 2013 r. Żydowski Instytut Historyczny organizuje na terenie Muzeum Treblinka obchody rocznicy tego wywołanego przez członków Sonderkommanda powstania. Przez kilka lat w uroczystościach brał udział ostatni żyjący uczestnik buntu, późniejszy powstaniec warszawski Samuel Willenberg.

Tegoroczne obchody rozpoczną się 2 sierpnia o godz. 11.15 pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinka. Wezmą w nich udział: gość honorowy – Ada Krystyna Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, wraz z rodziną, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, żydowskich organizacji religijnych oraz społecznych.

– Jednym z najbardziej przeraźliwych elementów śmierci w Treblince było pogrzebanie w dołach zapomnienia – mówił podczas zeszłorocznych obchodów prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego. Mając na celu przywrócenie pamięci o setkach tysięcy bezimiennych ofiar tego największego cmentarzyska polskich Żydów, Instytut wraz z Fundacją „Pamięć Treblinki” realizuje projekt Księga imion. Od zeszłego roku udało się odnaleźć ponad 20 000 nowych nazwisk zamordowanych w obozie osób.

Żydowski Instytut Historyczny zaprasza do udziału w obchodach wszystkich, którzy chcą oddać hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.

Program obchodów:

  • 11.15 – główne uroczystości pod pomnikiem w centralnym miejscu pamięci Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941–1944),
  • 12.15 – otwarcie wystawy w budynku Muzeum Treblinki „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”.

 

Na podstawie materiałów prasowych Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma.

Drukuj