Nie ma chyba innego miejsca w Polsce, w którym przepaść pomiędzy jego znaczeniem a nikłą o nim wiedzą była tak wielka. Obóz zagłady w Treblince to miejsce śmierci około 900.000 Żydów, największy cmentarz obywateli polskich z czasów drugiej wojny. Zamordowano tu kilkaset społeczności wraz całą pamięcią o nich - bo zginęli wszyscy, którzy mogliby ją przekazać kolejnym pokoleniom.

Zachowały się listy z danymi jedynie 20.000 zamordowanych tu ludzi. Jest też kilkadziesiąt tysięcy relacji złożonych do Yad Vashem. Założona w 2015 r. przez prof. Pawła Śpiewaka i Samuela Willenberga Fundacja „Pamięć Treblinki” próbuje odszukać jak najwięcej imion Żydów zamordowanych w Treblince. Gromadzi oraz upowszechnia wiedzę o obozie, zbiera istniejące relacje świadków i ocalałych, informuje o prowadzonych badaniach historycznych i archeologicznych. Zbiera i publikuje imiona i nazwiska osób, które w Treblince zginęły. Fundacja razem z Żydowskim Instytutem Historycznym tworzy Księgę Imion tych, którzy zginęli w Treblince. Jest to trudne, wielkie i długofalowe zadanie. Prosimy o pomoc wszystkich, którzy mogliby udzielić nam wiarygodnych informacji.

Dane gromadzone są z wszelkich możliwych źródeł. Baza ma już blisko 90.000 imion i nazwisk, wśród nich ponad 8.000 nigdzie dotąd nie publikowanych. Ale każdy z zabitych tu ludzi zasługuje na upamiętnienie. Zbierajcie i przekazujcie do Fundacji dane o ofiarach Treblinki!

Oprócz bazy danych na stronie Fundacji (https://pamiectreblinki.pl) znalezione imiona są czytane w każdą ostatnią sobotę miesiąca o 10:00 przy Pomniku w Treblince. 

 

 

 

Drukuj