Cmentarz żydowski w Trzebiatowie założono przy skrzyżowaniu Kaiserstraße (obecnej ul. II Pułku Ułanów) z Thaddenstraße (obecnej ul. Sportowa). Dziś po lewej stronie dawnej Thaddenstraße znajduje się boisko oraz ślepa uliczka bez nazwy. Nekropolia położona jest dokładnie pomiędzy tą uliczką, a tyłem podwórzy. Jest to prostokątny, porośnięty trawą teren, przez który prowadzi ścieżka skracająca drogę od ul. II Pułku Ułanów do ulicy Sportowej. Powierzchnia cmentarza wynosi 0,13 ha.

Nekropolia uległa dewastacji w latach II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Około 1970 r. teren cmentarza został zniwelowany i przekształcony w skwerek do zabaw dla dzieci. Nie zachowały się wysoki na 3 m murze oraz okazała brama, która istniała jeszcze przed 1960 r. W zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie znajdują się fotografie z 1963 r., przedstawiające cmentarz otoczony niewysokim murkiem, wewnątrz którego stoi kilkanaście dobrze zachowanych nagrobków. Widoczne są również macewy rozbite, leżące w jednym miejscu. Teren w tym czasie był zarośnięty i nieuporządkowany.

W 2001 r. dyrektor Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury Renata Teresa Korek odnalazła w Redze wykonane z piaskowca pojedyncze fragmenty macew. Leszek Hońdo z Międzynarodowego Instytutu Kultury Żydów przy Uniwersytecie Jagiellońskim na znalezionym fragmencie nagrobka odczytał imię Jechiel, przy czym było to prawdopodobnie imię ojca zmarłego. Macewa posiadała inskrypcje w językach hebrajskim i niemieckim, te ostatnie wyryto pismem gotyckim.

Drukuj