Synagoga w Wiśniowej – jedna z trzech drewnianych bóżnic w Polsce i jedyna w Małopolsce, które przetrwały okupację niemiecką w okresie II wojny światowej – być może zostanie ocalona. Jest to najlepiej zachowana drewniana bóżnica na terenie całego kraju.

Przed II wojną światową synagoga w Wiśniowej była miejscem modlitwy dla kilkudziesięciu Żydów mieszkających na terenie wsi. 

Przez lata bóżnica, której właścicielem jest Gmina Wiśniowa, podupadła. Nie zachowały się żadne bezpośrednie ślady świadczące o jej przeznaczeniu. „Zaczynamy się zastanawiać, gdzie i jak moglibyśmy pozyskać środki żeby przystąpić do remontu tego obiektu” mówi Wiesław Stalmach  wójt gminy Wiśniowa.

Bóżnica w Wiśniowej została zbudowana na początku XX w., na działce należącej do rodziny Ferberów. Drewniany, parterowy budynek wzniesiono na planie prostokąta. Wnętrze było podzielone na kwadratową główną salę modlitewną od południa oraz babiniec od północy. Podczas II wojny światowej wnętrze zostało zdewastowane przez Niemców. Po wojnie budynek wykorzystywany był przez gminę najpierw jako magazyny mebli, a do połowy lat 80. XX w. stacjonowała w nim jednostka Straży Pożarnej.

Drukuj