7 marca 2018 r., na konferencji prasowej z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego wicepremier prof. Piotr Gliński ogłosił utworzenie Muzeum Getta Warszawskiego. W konferencji uczestniczył dyrektor nowo powołanego Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski.

„To jest placówka (...) dzięki której będziemy mogli uczcić wielki, dramatyczny czyn powstańców getta warszawskiego – powstańców żydowskich, którzy w beznadziejnej sytuacji, w beznadziejnych okolicznościach walczyli tak naprawdę o godność, walczyli o to, żeby ich krzyk stał się trochę bardziej słyszany; bo nie był słyszany” - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

 „Ja bym chciał, żeby ta instytucja mówiła o wzajemnej miłości dwu narodów, które tu spędziły, w tym miejscu, na ziemi polskiej, 800 lat. Że to będzie solidarność, braterstwo, także prawda historyczna z wszystkimi jej aspektami. Jesteśmy na to otwarci, nie mamy nic do ukrycia, tak samo jak strona żydowska. Wierzę, że to będzie instytucja dobrej woli z wszystkich stron, które będą zaangażowane w jej budowę” – mówił wicepremier Gliński.

 

Na podstawie:

Minister kultury Piotr Gliński utworzył Muzeum Getta Warszawskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [online:] http://www.mkidn.gov.pl/pages/posts/minister-kultury-piotr-glinski-utworzyl-muzeum-getta-warszawskiego-8198.php [dostęp: 07.03.2018].

Drukuj