Jewish Records Indexing – Poland podjęło współpracę z Instytutem Yad Vashem. Dzięki tej kooperacji internauci będą mogli przeszukiwać bazę świadectw zgromadzonych w bazie Yad Vashem za pośrednictwem wyszukiwarki JRI – Poland. Zgodnie z umową między obiema organizacjami użytkownicy JRI – Poland wśród wyników swoich poszukiwań znajdą bezpośrednie linki do Centralnej Bazy Nazwisk Ofiar Zagłady prowadzonej przez Instytut z Jerozolimy.

Partnerstwo to usprawni pracę użytkowników JRI-Poland.org i umożliwi dodawanie do bazy nazwisk Yad Vashem nowych świadectw popartych dokumentacją biograficzną. Zarówno genealodzy-amatorzy jak i profesjonalni badacze historii rodzin z obecnych lub byłych terytoriów Polski mogą teraz łatwiej ustalić, czy ich krewni zostali upamiętnieni w Yad Vashem.

- JRI-Polska jest zaszczycona, że może pomóc Yad Vashem w wypełnianiu jej świętego obowiązku, ułatwiając zachowanie pamięci o ofiarach Zagłady i uzupełniając historię najważniejszych wydarzeń z życia ofiar Shoah. Czynimy to poprzez prezentację dokumentacji istotnych wydarzeń i jednocześnie wskazując na istnienie lub brak nazwisk tych osób w bazie Yad Vashem – mówi dyrektor wykonawczy JRI-Polska, Stanley Diamond. - Korelowanie życiorysów z wzmiankami w bazie Yad Vashem jest pierwszym krokiem do przedstawienia pełniejszej biografii ludzi takich jak moja prababcia, którzy zaginęli w Shoah.Instytut Yad Vashem i JRI-Poland współpracują, aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że nasi użytkownicy znajdą coś nowego, być może przeoczonego, a może nawet zmieniającego ich życie. – dodała Asystentka dyrektora JRI-Poland, Robinn Magid.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem dokumentuje historię narodu żydowskiego podczas Holokaustu. Upamiętnia tragedię każdej z sześciu milionów ofiar, a także odznacza Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i przechowuje dowody Zagłady dla pokoleń, które poznają tę historię poprzez archiwa, biblioteki, szkoły i muzea. Ulokowane na Górze Pamięci, Har Hazikaron, w Jerozolimie, Yad Vashem jest ogromnym kompleksem otoczonym alejkami drzewek, które prowadzą do muzeów, wystaw, archiwum, rzeźb i pomników.

Jewish Records Indexing – Poland zgromadziło ponad 6 milionów akt metrykalnych z terenów międzywojennej i współczesnej Polski. W internetowej bazie danych JRI-Poland można przeszukiwać indeksy/wypisy do akt metrykalnych sprzed ponad 100 lat. JRI-Poland może również skierować badaczy do szczegółowych informacji o tym, jak znaleźć zapisy mające mniej niż 100 lat z konkretnych miast w Polsce oraz z obwodów lwowskiego, tarnopolskiego lub iwano-frankowskiego na Ukrainie.

 

Drukuj