19 listopada o 18:00 zapraszamy na koncert Chóru Clil – jedynego w Polsce chóru żydowskiego, który w tym roku świętuje 20-lecie swojej działalności. Na scenie Audytorium wystąpią dyrygentki, które przez lata prowadziły zespół, oraz wyjątkowi soliści: Daria Lipert, Jarosław Bester, Maria Sławek i Tomasz Raff.

To wydarzenie przygotowywaliśmy od kilku miesięcy. W ostatnich dniach wielokrotnie zastanawialiśmy się czy w czasie wyjątkowego napięcia i niepokoju na Bliskim Wschodzie, wypada organizować muzyczne wydarzenie. Wierzymy jednak, że muzyka jest nośnikiem prawdy: że przebywanie razem na koncercie, wspólne oddychanie tym samym, rozedrganym od akustycznych fal powietrzem, jest wyjątkowym, osobistym i – przynajmniej na chwilę – jednoczącym przeżyciem. Wiemy, bo wielokrotnie już tego doświadczyliśmy, jak szczególne i prawdziwe może być, niewypowiedziane wprost, porozumienie między Artystami a Publicznością. Dla takich chwil organizujemy w Muzeum POLIN koncerty i takiej chwili sami bardzo teraz potrzebujemy.

Chór Clil powstał z inicjatywy Agnieszki Najmałowskiej w Łodzi, a niedługo potem powstała jego część warszawska. Clil – po hebrajsku צליל – oznacza brzmienie, dźwięk. Ideą chóru i koordynującego jego pracę Stowarzyszenia Clil było zawsze kultywowanie i promowanie żydowskich tradycji muzycznych oraz działania na rzecz tolerancji i idei dialogu kultur. Repertuar chóru obejmuje pieśni i piosenki w języku hebrajskim, jidysz (języku Żydów aszkenazyjskich) oraz ladino (języku Żydów sefardyjskich). Chór kultywuje żydowskie tradycje muzyczne, śpiewając pieśni i piosenki w językach hebrajskim, varamejskim, jidysz, ladino.

W Muzeum POLIN przez cały 2023 rok – 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim – powtarzaliśmy przywołane przez Mariana Turskiego XI przykazanie Romana Kenta: "Nie bądź obojętny".

Chcemy być bezpiecznym miejscem wzajemnego szacunku, refleksji, przestrzenią do bycia razem, także, a może ponad wszystko, w tak trudnych momentach historii jak ten.

Tym koncertem – chóru, który ze swej definicji łączy wiele głosów w harmonię – chcemy zaprosić Państwa do zbudowania przestrzeni wzajemnej empatii, szacunku i bezpieczeństwa. Bądźmy w tym trudnym momencie razem.

Dyrygentki:

Izabella Goldstein

Lilianna Krych

Daria Lipert

Anna Hajduk-Rynkowicz

Magdalena Szymańska

Muzycy:

Daria Lipert – fortepian

Jarosław Bester – akordeon

Maria Sławek – skrzypce

Tomasz Raff – bas-baryton

Więcej informacji oraz bilety dostępne na: Chór Clil – koncert z okazji 20-lecia działalności | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

26 listopada o godzinie 18:00 odbędzie się drugi z koncertów jubileuszowych, tym razem w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

 

Drukuj