Już po raz dwunasty Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile upamiętniając rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. W tym roku wolontariusze i wolontariuszki wręczą na ulicach Warszawy dwumilionowy papierowy żonkil! Dołącz do Akccji Żonkile!

Powstanie i wojnę przeżyło niewiele Żydówek i Żydów. Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w każdą rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Stąd wywodzi się symbol akcji. Żółty papierowy żonkil stał się synonimem szacunku i pamięci o powstaniu. Zaś sama akcja na dobre wpisała się w warszawski krajobraz, gdzie na trawnikach i skwerach z początkiem kwietnia zakwitają żółte kwiaty, zwiastując wiosnę nierozerwalnie łączą się z pamięcią o uwięzionych w getcie powstańcach i cywilach 1943 roku. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja Żonkile ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat samego powstania, jednak przez lata stała się również symbolem otwartości, solidarności, a także niezgody na okrucieństwo wojny.

„Akcja Żonkile nie służy poparciu żadnej ideologii, państwa czy narodu. Jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo. 19 kwietnia przypnijmy razem żółty żonkil na znak, że łączy nas pamięć” – mówiła podczas konferencji prasowej Łucja Koch, zastępczyni dyrektora Muzeum POLIN.

Wolontariat Akcji Żonkile

W tym roku organizatorzy wyjątkowo przeprowadzali rekrutację w dwóch etapach dla różnych grup wiekowych: nabór dla wolontariuszy indywidulanych od 18. roku życia oraz nabór instytucjonalny dla młodszych uczestników akcji w ramach rekrutacji grupowej dla szkół oraz bibliotek i instytucji z całej Polski. Pierwszy z nich – nabór indywidualny – rozpoczął się w styczniu i potrwał do lutego. Drugi – instytucjonalny – zakończył się 14 kwietnia.

Akcja Żonkile to także możliwość budowania szerszej wspólnoty opartej na wzajemnym szacunku i otwartości. Dla Muzeum POLIN fundamentem do jej tworzenia jest społeczność wolontariuszy. Muzeum zaprosiło w tym roku do udziału w wolontariacie indywidualnym wyłącznie osoby pełnoletnie (ten etap rekrutacji i szkoleń już się zakończył) i ich spotkamy 19 kwietnia na ulicach stolicy. Natomiast młodszych uczestników wciąż zachęca do skorzystania ze specjalnie opracowanej oferty szkolnej. W tym wypadku skupiając się na integracyjnym walorze tego doświadczenia angażującego całą szkolną społeczność – uczniów i nauczycieli.

Ponadto Akcję Żonkile rok rocznie wspierają Ambasadorki i Ambasadorzy. Teraz rolę tę przyjęły: aktorki Agnieszka Grochowska i Martyna Byczkowska, ocalały z warszawskiego getta i najstarsza drag queen w Polsce – Lulla La Polaca (Andrzej Szwan), blogerka i aktywistka działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Bogumiła Siedlecka-Goślicka (znana jako „Anioł Na Resorach”), a także aktorzy: Tomasz Włosok i Jacek Braciak. W 81. rocznicę powstania getcie warszawskim w ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podejmują wraz z Muzeum ponownie temat pamięci. Czym współcześnie jest pamięć o historii, co oznacza i jakie zadanie do wykonania powierzają nam ostatni świadkowie Zagłady.

Program tegorocznej akcji

W programie tegorocznej akcji znalazły się premiery filmowe, nowe publikacje książkowe, scenariusze lekcji oraz spotkania z ekspertami i cichymi świadkami historii – obiektami z kolekcji Muzeum POLIN.

Muzeum POLIN zaprasza na premierę filmu „We mnie żyje pamięć tych, którzy zginęli”. Historii trzech strażników żydowskiej pamięci: Emanuela Ringelbluma, twórcy Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Racheli Auerbach, dzięki której udało się odnaleźć pierwszą część Archiwum, najważniejszego świadectwa Zagłady, oraz Marka Edelmana, którego gest składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta stał się początkiem przywracania pamięci o powstaniu z 1943 roku. Drugi z filmów „BOJOWNICZKI! One walczyły w getcie warszawskim” to historia Cywii Lubetkin i Racheli Auerbach, które przeżyły powstanie w getcie warszawskim. W ramach akcji Żonkile odbędzie się pokaz specjalny tej nowej produkcji oraz spotkanie z reżyserem, Rafaelem Lewandowskim.

W 81. rocznicę powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN tradycyjnie przygotowało także nową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży:

· film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej przygotowany z myślą o dzieciach z klas 1-3 szkół podstawowych; "Pamięć drobinek" | Trailer | Muzeum POLIN (youtube.com)

· opowiadanie „Szuflada” Zuzanny Orlińskiej dla klas 4-6 szkół podstawowych (opowiadanie w wersji tekstowej z pięknymi ilustracjami Aleksandry Artymowskiej oraz wersji audio czytanej przez aktora Jędrzeja Fulara);

· film animowany na podstawie opowiadania „Było-nie ma-jest” Katarzyny Jackowskiej-Enemuo przygotowany z myślą o uczennicach i uczniach z klas 4-6 szkół podstawowych; "Było – nie ma – jest" | Trailer | Muzeum POLIN (youtube.com)

A wszystkich zainteresowanych spotkaniem z cichymi świadkami historii Muzeum POLIN zaprasza na rozmowę o tym, co przetrwało z przedwojennego Muranowa. „Oto obiekt: Niemi świadkowie. Rzeczy z Muranowa” – o okruchach rzeczy znalezionych w czasie badań archeologicznych przed budową muzeum.

Pełny program dostępny na stronie polin.pl: Akcja Żonkile 2024: program obchodów | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

19 kwietnia przypnij żółty żonkil i pokaż, że #ŁączyNasPamięć!

Więcej o powstaniu w getcie warszawskim: 

Historia powstania w getcie warszawskim | Wirtualny Sztetl 

Historia getta warszawskiego | Wirtualny Sztetl

Anielewicz Mordechaj | Wirtualny Sztetl

Relacje świadków powstania w getcie warszawskim z kolekcji historii mówionej Muzeum POLIN | Wirtualny Sztetl

 

Drukuj