Żydowska Ogólnopolska Organizacja Młodzieżowa została rozwiązana. Decyzję podjęto 7 lutego 2016 r., podczas walnego zebrania.

ZOOM powstała w 2007 r., po rozwiązaniu Polskiej Unii Studentów Żydowskich. Przeznaczona dla osób w wieku od 16 do 35 lat, organizacja miała integrować młodych polskich Żydów.

Jak twierdzą nasi rozmówcy, od pewnego czasu organizacja przestała być atrakcyjna.

– ZOOM działał jak klub towarzyski, a to za mało. Brakowało mu wyrazistej strategii – mówi pragnący zachować anonimowość były działacz ZOOM – Poza tym w dobie mediów społecznościowych tradycyjne organizacje przestają być potrzebne młodzieży. Facebook zastąpił życie.

Już w styczniu członkowie ZOOM otrzymali zawiadomienie o definitywnym zakończeniu działalności: „Zamykamy ZOOM. Tym razem skutecznie i na zawsze”. W tej sprawie w niedzielę, 7 lutego 2016 r. w Warszawie zwołano nadzwyczajne walne zebranie.

W komunikacie oficjalnym napisano: „Decyzja spowodowana była brakiem zainteresowania organizowanymi wydarzeniami, problemami formalnymi i ogólnym brakiem przywództwa. (...) Pozostały majątek zostanie przekazany Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, jako głównemu sponsorowi organizacji”.

Kto wypełni pustkę powstałą po ZOOM? Czy może to być Hillel? Jak dotąd ta organizacja nie przejawiała w Polsce aktywności.

Źródło: informacje własne

Drukuj