Grupa Tańca Izraelskiego „Snunit” (hebr. Jaskółka) powstała w 1995 r. w Warszawie. Skupia grono osób zafascynowanych i pragnących cieszyć się niezwykłym tańcem izraelskim także w Polsce.

Tańce izraelskie nazywane są współczesnymi tańcami żydowskimi. Były tańczone w Ziemi Izraela jeszcze przed powstaniem państwa, ale już wtedy współtworzyły rodzącą się tożsamość chaluca (z hebr. pioniera) z dumą uprawiającego własną ziemię. Poszukiwano środków wyrazu, aby jeszcze bardziej podkreślić odmienność nowego życia. Dlatego mimo czerpania z tradycji tańców ludowych krajów, z których przybywali pionierzy, postanowiono zacząć „tańczyć po hebrajsku”, tworząc w ten sposób nowy, unikatowy styl. Z drugiej strony, tańce nawiązują do tradycji (pism i świąt żydowskich), wpisując się w tradycję tańca opisywanego już biblijnym hebrajskim. W programie organizowanych przez zespół warsztatów znajdują się najbardziej popularne tańce izraelskie. Uczestnicy mają możliwość zapoznania się z różnymi stylami (np. żydowskimi z Europy, lokalnymi arabskimi i jemeńskimi).

Oto parę słów od Moniki Leszczyńskiej, pierwszej polskiej instruktorki tańca izraelskiego, prowadzącej grupę „Snunit” od 1998 roku:

Tańce izraelskie nazwałabym współczesnymi tańcami ludowymi. Obok muzyki izraelskiej słyszymy muzykę arabską, poza granicami Izraela tańczą Żydzi, jak i ludzie, którzy w kulturze żydowskiej (religii) odnajdują korzenie swojej kultury (religii), jak też wszyscy ci, których ten taniec fascynuje.

Jest w tańcach izraelskich miejsce na to, żeby wyrażać siebie i jednocześnie wspólne kroki pozwalają poczuć się częścią grupy. Mówiąc o tańcu jeszcze bardziej ogólnie: ruch ma niezwykłą moc – umożliwia poznanie siebie, w szczególności w relacjach z innymi i wypróbowanie poprzez ciało nowego sposobu bycia.

W tańcach izraelskich, jako części kultury izraelskiej, wyraża się w moim pojęciu ta sama siła, która zbudowała kraj od nowa, ożywiła martwy język – i wytworzyła też unikalną kulturę tańca, który to proces zazwyczaj trwa stulecia. Siła ludzi i ich marzenia. Słowa Teodora Herzla, są według mnie najlepszą definicją tańców izraelskich: „jeśli ››to‹‹ tańczysz, to oznacza, że ››to‹‹ istnieje. Już nie w sferze marzeń, ale rzeczywistości. W której płaczesz, cieszysz się, kochasz, zwyciężasz, przegrywasz. I możesz to wszystko przetańczyć, wiedząc że nie jesteś sam”.

Zapraszam do marzenia i urzeczywistniania marzeń w tańcu.

Warsztaty odbywają się przy ul. Radomskiej 13/21 w poniedziałki w godz. 18.00–21.45 i czwartki w godz. 20.00–21.45.

 

Grupa Tańca Izraelskiego „Snunit”

ul. Radomska 13/21, 02–323 Warszawa

Tel.: 660 728 201, 698 496 684

E-mail: [email protected]

Grupa Tańca Izraelskiego „Snunit”

Drukuj