Cmentarz żydowski w Wieruszowie został założony przed 1822 rokiem. Znajduje się on w północno-wschodniej części miasta, blisko rzeki, przy ul. Żydowskiej. Należy kierować się trasą na Galewice (ul. Fabryczna), następnie zaraz za przejazdem kolejowym skręcić w prawo, przejść ok. 200-300 m prosto, a następnie skręcić w lewo i kierować się w stronę widocznej kępy drzew. Ostatni znany pochówek odbył się przed 1945 rokiem.

Podczas II wojny światowej Niemcy zdewastowali cmentarz. Macewy wykorzystano m.in. do układania chodników i dziedzińca siedziby gestapo. Jedno z takich miejsc odnaleziono przy ul. Warszawskiej. skąd wydobyto z ziemi nagrobki pochodzące z XIX i XX w., a następnie przewieziono je na teren cmentarza.

Na powierzchni 1,6 ha zachowało się ok. 100 nagrobków, z których najstarsze pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. Na macewach widnieją zdobienia i inskrypcje w języku hebrajskim. Zachowały się pozostałości murowanego ogrodzenia.

W południowej części cmentarza znajduje się zbiorowa mogiła 86 Żydów rozstrzelanych przez Niemców podczas likwidacji getta w dniu 21 kwietnia 1942 roku. Na mogile umieszczono pamiątkową tablicę, której fundatorem był Abram Majerowicz.

 

Drukuj