W 76. rocznicę masowej egzekucji ludności żydowskiej w Wąwolnicy Lubelskie Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” organizuje spotkanie dotyczące cmentarza żydowskiego Wąwolnica-Zarzeka.

Stowarzyszenie „Studnia Pamięci” zaprasza na spotkanie dotyczące żydowskiego cmentarza Wąwolnica-Zarzeka, które odbędzie się w Gminnym Domu Kultury w Wąwolnicy 24 marca 2018 r. o godz. 13.30. Spotkanie będzie miało charakter ceremonii upamiętniającej masową egzekucję ludności żydowskiej przeprowadzoną w Wąwolnicy 23 marca 1942 roku.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach programu „Ogrodnicy Pamięci”, który ma na celu przywracanie pamięci o żydowskiej społeczności Lubelszczyzny. Jak mówi Teresa Klimowicz, Prezeska Stowarzyszenia: „Stan zachowania dziedzictwa żydowskiego na Lubelszczyźnie pozostawia często wiele do życzenia, dlatego też grupa pasjonatów zdecydowała się poświęcić swój czas, aby o to dziedzictwo zadbać. W 2017 roku na cmentarzu żydowskim w Wąwolnicy zostały przeprowadzone dofinansowane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa prace porządkowe, a nawet nieinwazyjne badania archeologiczne prowadzone w ramach projektu dr Caroline Sturdy-Colls ze Staffordshire University”. Teraz przyszedł czas na rozmowy na temat przyszłości cmentarza i miejsc pamięci w Wąwolnicy. Steven Reece z The Matzevah Foundation opowie o działaniach amerykańskiej fundacji baptystów w zakresie opieki nad cmentarzami żydowskimi w Polsce, a Joanna Świderska o poszukiwaniach masowego grobu w Karmanowicach (gm. Wąwolnica). Planowana jest także projekcja wystąpienia prowadzącej badania archeologiczne dr Caroline Sturdy-Colls. Na spotkaniu będzie można dowiedzieć się więcej o społeczności żydowskiej i samym cmentarzu w Wąwolnicy.

Wydarzenie ma charakter otwarty.

Program spotkania:

Gminny Dom Kultury w Wąwolnicy, godz. 13.30

  • Powitanie: Wójt Gminy Wąwolnica, Marcin Łaguna
  • Kim jesteśmy? Prezentacja działalności Stowarzyszenia „Studnia Pamięci” i projektu „Ogrodnicy Pamięc”, Teresa Klimowicz
  • Cmentarz żydowski Wąwolnica-Zarzeka. Współczesny stan badań nad cmentarzem i jego historią, Paweł Sygowski
  • Cmentarz jako miejsce Zagłady. Badania archeologiczne w Wąwolnicy i wstępne konkluzje, dr Caroline Sturdy-Colls (nagranie wideo)
  • Kto powinien dbać o dziedzictwo żydowskie? Działania The Matzevah Foundation w Polsce, Steven Reece
  • Poszukiwania pamięci. O poszukiwaniach i upamiętnieniu zaginionego masowego grobu Żydów w Karmanowicach, Joanna Świderska.
  • Co dalej? Dyskusja na temat przyszłości cmentarza i miejsc pamięci na terenie Gminy Wąwolnica.

 

Źródło: materiały prasowe Stowarzyszenia „Studnia Pamięci”.

 

Relacja fotograficzna ze spotkania dostępna jest na stronie Facebook Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”.

Drukuj