Cmentarz żydowski w Wiślicy znajduje się ok. 200 m na północny zachód od Rynku, przy ul. Złotej. Cmentarz został założony prawdopodobnie w II połowie XVII wieku[1.1].
Wiadomo, że w 1928 r. cmentarz był zapełniony, a gmina żydowska podejmowała starania o zakup nowego gruntu. Przy wejściu znajdował się dom przedpogrzebowy. Obiekt uległ znacznej dewastacji w okresie II wojny światowej oraz w latach późniejszych. W 1984 r. przez cmentarz przeprowadzono drogę, dzieląc jego teren na dwie części[1.1.1]. W wyniku zniszczeń w obrębie cmentarza zachowały się pojedyncze nagrobki, m.in. macewa Pesil córki Dawida oraz fragment macewy z płaskorzeźbą lwa w naczółku.
W 2016 r., dzięki współpracy Jacka Jacquesa Cabana, Michaela Lozmana, pochodzących z Wiślicy rodzin Topelów i Shpilskych, Fundacji Rodziny Nissenbaumów oraz Urzędu Gminy Wiślica udało się uporządkować i ogrodzić cmentarz. Ogrodzenie objęło wschodnią część cmentarza. Poza nim znalazł się fragment zajęty przez drogę Kraków – Kielce i odcięty przez nią narożnik po stronie zachodniej[1.2]. W tym samym roku, Fundacja Rodziny Nissenbaumów i grupa potomków wiślickich Żydów z Nowego Jorku ufundowały kamień upamiętniający wiślickich Żydów.
- [1.1] Penkalla A., Żydowskie ślady w województwie kieleckim i radomskim, Radom 1992, s. 100.
- [1.1.1] Penkalla A., Żydowskie ślady w województwie kieleckim i radomskim, Radom 1992, s. 100.
- [1.2] Bielawski K., Ogrodzono cmentarz w Wiślicy [online] /pl/cms/aktualnosci/5392,ogrodzono-cmentarz-zydowski-w-wislicy/ [dostęp: 25.09.2016].