7 maja 2023 r. na cmentarzu żydowskim w Kromołowie, obecnie dzielnicy Zawiercia, odbyła się ceremonia otwarcia odbudowanego ohelu rabina Izraela Lejba Gancwajcha, cadyka z Kromołowa. Ohel oraz nowa macewa zostały ustawione z inicjatywy praprawnuka Gancwajcha, Andrew Rajchera, dzięki środkom Wolf & Dora Rajcher Memorial Fund.

Rabin Izrael Lejb Gancwajch urodził się około 1825 r. w Szydłowie. Pochodził z dynastii związanej z Sasowem, miastem w Galicji, dziś położonym na zachodniej Ukrainie. Zanim w 1875 r. objął urząd rabina w Kromołowie, był fabrykantem i kupcem. Zmarł 30 marca 1892 r., w drugim dniu miesiąca nisan. Wspomnienia o rabinie Gancwajchu można odnaleźć w księdze pamięci Zawiercia.

Właścicielem cmentarza żydowskiego w Zawierciu-Kromołowie jest gmina wyznaniowa żydowska w Katowicach. Ceremonia miała charakter religijny; modlitwy prowadzili rabini Yehoshua Ellis i Icchak Chaim Rapoport. Przybyli także licznie członkowie oddziału Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce z Częstochowy.

 

Czytaj więcej o cmentarzu żydowskim w Zawierciu-Kromołowie.

Drukuj