Cmentarz żydowski w Żywcu przy ul. Stolarskiej (dzielnica Zabłocie) został założony w XIX wieku. Sąsiaduje bezpośrednio z cmentarzem katolickim.

Został zdewastowany przez Niemców w okresie okupacji podczas II wojny światowej. Rozkradziono wówczas większość najcenniejszych nagrobków wykonanych z czarnego marmuru. Dewastacja cmentarza trwała także po wojnie, W 1989 r. został wpisany do rejestru zabytków pod nr A-640/89. W 2002 r. przeprowadzono renowację licznych nagrobków i cmentarnych ścieżek. Odbudowano wówczas ogrodzenie. W 2005 r. rozebrano zniszczony przez pożar dom przedpogrzebowy, który stał pośrodku cmentarza.

W kwietniu 2018 r. dzięki wsparciu anonimowego przedsiębiorcy z Żywiecczyzny na terenie cmentarza rozpoczęto gruntowne prace porządkowe. W 2022 r. cmentarz należał do najlepiej urządzonych w regionie, wyróżniał się m.in. nowoczesnym ogrodzeniem z monumentalną bramą i łatwym dostępem dzięki licznym miejscom parkingowym. Wiele nagrobków zostało objętych pracami konserwatorskimi.

Obecnie na powierzchni 0,5 ha zachowało się ok. 300 nagrobków. Do najstarszych należą: macewa Zymela syna Mosze, zmarłego w 1853 r. oraz nagrobek Józefa Arie syna Hirsza Munka, zmarłego w 1856 roku.

Drukuj