Kilka miesięcy temu do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej zwrócił się pragnący zachować anonimowość przedsiębiorca zainteresowany uporządkowaniem cmentarza w Żywcu. Dzięki niemu na terenie cmentarza już od kwietnia 2018 r. trwają intensywne prace porządkowe.

Cmentarz żydowski przy ul. Stolarskiej w Żywcu (dzielnica Zabłocie) został założony przed 1860 rokiem. Znajduje się na nim ok. 300 nagrobków, a najstarsze z nich należą do Zymela syna Moszego, zmarłego w 1853 r. oraz Józefa Arie syna Hirsza Munka, zmarłego w 1856 r. Od czasów II wojny światowej cmentarz ulegał powolnej dewastacji. Dopiero w 2002 r. przeprowadzono renowację części nagrobków i cmentarnych ścieżek, odbudowano ogrodzenie. W 2005 r. w stojącym pośrodku cmentarza domu przedpogrzebowym wybuchł pożar, po którym budynek rozebrano.

Tym razem prace porządkowe na cmentarzu mają gruntowny charakter. Dziesięć osób codziennie porządkuje teren: naprawia ogrodzenie, wydobywa z ziemi macewy oraz dokonuje renowacji nagrobków. Prace potrwają najprawdopodobniej do września 2018 roku.

Na podstawie:

Drukuj