Synagoga w Inowłodzu została zbudowana na początku XIX w. Budynek wzniesiono na rzucie prostokąta, z kwadratową salą główną i prostokątnym przedsionkiem, nad którym na piętrze znajdował się babiniec. Pierwotnie główna sala modlitewna posiadała podwieszony sufit w kształcie półokrągłego sklepienia z desek, pokryty freskami.

Podczas II wojny światowej Niemcy zniszczyli wnętrze synagogi. W styczniu 1945 r. budynek znalazł się pod intensywnym ostrzałem. Po zakończeniu wojny budynek przez długie lata służył jako magazyn. W okresie 1978–1982 przeprowadzono prace remontowe, które dostosowały budynek na potrzeby biblioteki gminnej. Remont przeprowadzono ze środków Joint Distribution Committee. Po restytucji obiekt przeszedł na własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, która następnie sprzedała go prywatnemu przedsiębiorcy. Obecnie znajduje się tu sklep. Wewnątrz zachowały się polichromie: hebrajska modlitwa ze znakami zodiaku oraz modlitwa w intencji panującego władcy - cara Mikołaja II Aleksandrowicza i jego rodziny[1.1]

Zwiedzanie budynku jest możliwe w godzinach pracy sklepu: od poniedziałku do piątku w godz. 06.00-21.00, w soboty i niedziele w godz. 10.00-18.00. Personel nie zabrania wykonywania zdjęć.

Synagoga została wpisana do rejestru zabytków pod numerem 273 z 03.11.1977 roku.

Drukuj
Przypisy
  • [1.1] Wilczyk W., Niewinne oko nie istnieje, Kraków 2009.