Chasydzi z Bobowej

Chasydzi z Bobowej (jid. Bobower chasidim) – grupa chasydzka, której założycielem był jeden z wnuków cadyka Chaima Halberstama z Nowego Sącza, Szlomo (1847–1906). Wychowywał się on i zdobywał wiedzę w domu swojego dziadka. Pełnił funkcję rabina w Oświęcimiu i Wisznicy. Był nauczycielem wielu wybitnych rabinów. Jako członek delegacji do austriackiego ministerstwa edukacji protestował przeciw rozszerzaniu obowiązku świeckiej edukacji na Żydów.

Pod koniec XIX w. osiedlił się w miasteczku Bobowa w Małopolsce, należącym do rodziny Długoszewskich. Założył tu jesziwę, która przyciągnęła wielu uczniów. W okresie międzywojennym była to jedna z najbardziej wpływowych grup chasydzkich, a na większe święta do Bobowej przyjeżdżało kilkadziesiąt tysięcy chasydów. Dynastia bobowiecka kontynuowała nauki cadyka Chaima Halberstama z Nowego Sącza, kładąc nacisk na studia talmudyczne oraz skromne, niemal ascetyczne życie. Następcą Szloma Halberstama został jego syn, Ben Cion (1874–1941), założyciel 16 jesziw w Małopolsce.

Słynął z talentu muzycznego, sam był autorem i odtwórcą wielu pieśni. Brał aktywny udział w życiu politycznym i społecznym, współorganizował pomoc dla Żydów polskiego pochodzenia, zmuszonych w 1938 r. do opuszczenia Niemiec i umieszczonych przez rząd polski w obozie w Zbąszyniu. Legendarna była jego działalność dobroczynna. Zasłynął także z hucznych wesel, wyprawianych swoim córkom. Zamordowany wraz z wieloma członkami rodziny we Lwowie w lipcu 1941 r., po wkroczeniu wojsk niemieckich do miasta. Następcą Ben Ciona został jego syn Szlomo (ur. 1908–2000), któremu udało się opuścić Polskę w czasie II wojny światowej. Osiedlił się w Nowym Jorku i tam założył jesziwę. Modlitewnie chasydów z Bobowej istnieją także w Londynie, Jerozolimie, Antwerpii, Toronto i Montrealu.

Hanna Węgrzynek

Tekst pochodzi z portalu Diapozytyw, należącego wcześniej do Instytutu Adama Mickiewicza. Tekst pochodzi z książki „Historia i kultura Żydów polskich. Słownik” autorstwa Aliny Całej, Hanny Węgrzynek i Gabrieli Zalewskiej, wydanej przez WSiP.

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.