Potrawa ta odzwierciedla długą historię rzymskiej społeczności żydowskiej, największej i najstarszej we Włoszech. Jej życie, choć naznaczone naprzemiennymi fazami włączania i wykluczania, marginalizacji i integracji, tak bardzo połączyło się z życiem wspólnoty rzymskiej, że trudno powiedzieć, gdzie się zaczyna kuchnia żydowska, a gdzie kończy kuchnia rzymska, i odwrotnie.

Po ostatecznym osiedleniu społeczność żydowska stała się najstarszą częścią Rzymu, najbardziej tradycyjną i najbardziej konserwatywną pod względem wiedzy i smaków. Kobiety w getcie, podobnie jak rzymianki, proponowały dobre jedzenie z wykorzystaniem tanich produktów, zachowując przy tym swoją tożsamość kulturową i przestrzegając zasad dietetycznych religii żydowskiej ustanowionych w Torze.

Żydowska kuchnia Rzymu – domowa i rustykalna – to kuchnia, która wykorzystuje tylko to, co jest w domu do dyspozycji. A w nim, być może przy pewnym wysiłku ekonomicznym, nigdy pewnych produktów nie brakuje. Ważną rolę odgrywają warzywa, z których często używa się również tych mniej szlachetnych części. Przygotowywane są ze smakiem i wyobraźnią, czasem w połączeniu z roślinami strączkowymi lub rybami. Nawiązuje ona do tradycji sefardyjskiej, która stanowi południową gałąź żydowskiej linii wywodzącej się z Hiszpanii, Portugalii, południowej Francji i Afryki Północnej, charakteryzująca się kuchnią śródziemnomorską, pomysłowa i kolorowa.

Fasola z sałatą rzymską wyraźnie prezentuje zasady cucina povera, która jest przekazywana z matki na córkę, często ustnie, od dwudziestu dwóch stuleci, i ucieleśnia historyczną pamięć Rzymu.


Przepis:

Porcje: 4 osoby

Czas przygotowania: 1 noc + 3 godziny


Składniki:

  • 200 g fasoli borlotti (suchej) (możesz użyć fasolę świeżą lub innego typu)
  • 100 g passata di pomodoro
  • 1 kubek bulionu warzywnego
  • 1 szklanka + 4 łyżki oliwy extra vergine
  • 1 biała cebula
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 kiście sałaty rzymskiej
  • 20 sztuk pomidorków cherry
  • 1 łyżka cukru pudru
  • świeża bazylia (lub tymianek czy oregano)
  • natka świeżej pietruszki
  • sól
  • pieprz czarny

Przygotowanie: 

  1. Oto składniki, których będziesz potrzebować do przygotowania potrawy. Jest ich niewiele, są łatwe do zdobycia. Wybierz produkty świeże i dobrej jakości.
  2. Jeśli użyjesz suchej fasoli, namocz ją w zimnej wodzie przez 12 godzin. Po 12 godzinach wielkość ziaren fasoli się podwoi. Odcedź je i wypłucz. Jeśli użyjesz fasoli świeżej, możesz nie brać pod uwagę tego punktu.
  3. Godzinę przed rozpoczęciem gotowania fasoli poświęć swój czas na przygotowanie pomidorów confit. Przygotuj roztwór z ½ szklanki oliwy, wyciśniętego ząbka czosnku, kilku liści świeżej bazylii (oregano lub tymianku) i szczypty soli.
  4. Pokrój poziomo pomidory, połóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj przygotowanym roztworem, dopraw mielonym czarnym pieprzem i delikatnie posyp cukrem pudrem. Piecz w piekarniku bez wentylacji w temperaturze 140 stopni przez około dwie godziny.
  5. Pod koniec pieczenia pomidory będą ładnie skarmelizowane i pozbawione wody roślinnej. Ich zapach rozniesie się po całym waszym domu. Pozostawcie je na chwilę.
  6. Podczas gdy pomidory będą się piekły, przygotuj fasolę. Pokrój drobno cebulę i podsmaż ją w garnuszku o grubym dnie (lub w garnku ciśnieniowym), dodaj dwa całe ząbki czosnku i pół szklanki oliwy. Wyjmij czosnek jak tylko się zarumieni. Dodaj fasolę, dobrze wymieszaj, podgotuj ją tak przez minutę. Następnie dodaj passatę pomidorową, bulion i szklankę wody. Przykryj i gotuj na wolnym ogniu przez półtorej godziny (jeśli używasz garnka ciśnieniowego wystarczy 40 minut). Nie sól!
  7. Na koniec gotowania fasola powinna być cała, ale o miękkiej konsystencji. Dodaj do smaku sól. Odstaw na bok.
  8. Pokrój na paski liście sałaty i i rozłóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Polej lekko 2 łyżkami oliwy, posól, popieprz, posyp drobno pokrojoną natką pietruszki.
  9. Na innej blaszce rozłóż liście sałaty, tym razem całe i dopraw jak wyżej. Obie blaszki z sałatą piecz przez 10 minut w piekarniku ustawionym na funkcję „grill”. Bądź uważny, aby ich nie spalić!
  10. Wymieszaj dobrze fasolę z liśćmi sałaty. Dopraw według własnego uznania solą i pieprzem.
  11. Podawaj w miseczce, dodając kilka pomidorków confit, liście sałaty i skrapiając odrobiną oliwy. 

Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.


 

Drukuj