Jednym z najbardziej typowych przepisów tradycyjnej kuchni sycylijskiej jest caponata z bakłażana. Większość ludzi nie wie o tym, że caponata sycylijska ma żydowskie pochodzenie. Jak wiemy ze sprawdzonych źródeł (np. od samego Artusiego), bakłażany stały się częścią kuchni włoskiej, zwłaszcza południowej, dopiero pod koniec XV wieku. Uważane za skromne pożywienie – przeznaczone dla biednych – i według niektórych nawet trujące, bakłażany zostały przywiezione na Sycylię przez hiszpańskich żydowskich kupców, którzy często używali tego warzywa od XIII wieku. Potwierdzając tę hipotezę, zauważmy, że sycylijska caponata charakteryzuje się klasycznym, słodko-kwaśnym smakiem oraz obecnością podsmażonego na oliwie z oliwek czosnku – echami charakterystycznymi wielu żydowskich przepisów sefardyjskiej kuchni żydowskiej. To naprawdę „danie joker”: możesz je wypróbować jako przystawkę, pojedyncze danie lub jako dodatek. Ale bądźcie ostrożni: uzależnia!


Przepis:

Porcje: dla 4 osób

Czas przygotowania: 2 godz. 20 min.


Składniki:

100 g pomidorów pelati

½ szklanki białego octu winnego

2 ząbki czosnku

1 łyżka solonych kaparów

1 ½ białej cebuli

2 łodygi selera naciowego

3 bakłażany

½ l oleju do smażenia

1 szklanka oliwy extra vergine

3 łyżki oliwek czarnych bez pestek

bazylia lub mięta wg gustu

1 łyżeczka cukru

pieprz

sól


Przygotowanie:

1. Jak zawsze zbierz składniki na stole. Wybierz rodzaj bakłażanów, te które lubisz najbardziej (jest ich wiele), przede wszystkim najświeższe: z napiętą skórką, jędrne, ale o nietwardej konsystencji i z mięsistym, niewysuszonym ogonkiem dobrze przyczepionym do owocu.

2. Umyj i pokrój bakłażany w kostki o wymiarze około 2 cm, posyp je gruboziarnistą solą i pozostaw do odciśnięcia w durszlaku, przykryte obciążonym talerzem na kilka godzin. Ta operacja uwolni wodę roślinną, której smażenie jest wrogiem, a także wyeliminuje charakterystyczny gorzki smak.

3. Na dużej patelni zrumień rozgnieciony czosnek i połowę posiekanej cebuli na oliwie z oliwek; usuń czosnek, gdy tylko się zrumieni, a następnie dodaj pokrojone łodygi selera i posiekaną cebulę. Gotuj około dziesięciu minut, od czasu do czasu mieszając.

4. Po 10 minutach dodaj kapary, oliwki, pomidory pelati, cukier, ocet i gotuj przez kolejne dziesięć minut.

5. W międzyczasie opłucz szybko bakłażany pod bieżącą wodą i osusz je bardzo dobrze chłonnym papierem (jeśli wolisz, możesz je wysuszyć w gorącym piekarniku w 100 stopniach z wentylacją przez 10 minut).

6. Smaż bakłażany w głębokim oleju w temperaturze 170 stopni. Możesz użyć termometru kuchennego. Jeśli go nie masz, skorzystaj z tej metody: zanurz wykałaczkę w oleju, a gdy wokół niej powstaną pęcherzyki, oznacza to, że olej jest gotowy do smażenia.

7. Odcedź bakłażany na chłonnym kuchennym papierze.

8. Przełóż bakłażany i resztę składników na patelnię i gotuj przez około 5 minut. Po zakończeniu gotowania posmakuj, a w razie potrzeby dodaj sól, pieprz. Na początku używałeś wielu pikantnych produktów i soliłeś już bakłażany, nie powinno więc być potrzeby dodawania więcej soli.

9. Danie podawaj ciepłe lub zimne, przed samym podaniem na stół dodaj kilka listków świeżej bazylii lub mięty, według własnego gustu.

10. Moją caponatę smakowałam z wegetariańskimi plackami chlebowymi, ciepłą posypaną świeżym pieprzem.


Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.


 

Drukuj