Zakazy pobudzają pomysłowość, generują wynalazki i odkrycia. Dzieje się też tak w przypadku tarty z ricottą i wiśniami, która wydaje się być stworzona właśnie w celu obejścia zakazu.
W 1775 roku i tak już trudną sytuację Żydów w Rzymie pogorszył „Edykt o Żydach”, który między innymi zabraniał Żydom sprzedaży chrześcijanom chleba, produktów mlecznych i mięsa. Reguła formalnie motywowana była strachem przed rozprzestrzenianiem się żydowskich nawyków żywieniowych wśród chrześcijan, faktycznie jednak ukrywała zamiary protekcjonistyczne. W tym czasie sprzedaż chleba, mięsa i produktów mlecznych dla nie-Żydów kwitła: żywność ta właśnie dlatego, że została wyprodukowana zgodnie z surowymi zasadami przygotowywania, zbierania i selekcji surowców, była uważana za zdrowszą, czystszą i smaczniejszą. Podsumowując: lepszą od tej oferowanej przez rynek niekoszerny, a dzięki temu była też bardziej poszukiwana.
Co więc należało zrobić, aby obejść zakaz? Wymyślono „schowanie” cennej ricotty między dwiema warstwami ciasta tak, aby móc przejść przez kontrolę papieskich strażników... Przynajmniej tak mówi legenda.
Tarta rustykalna i przypalona, z miękkim, białym nadzieniem nadal jest wypiekana w piecach rzymskiego getta zgodnie z koszernymi zasadami.
A ponieważ zbliża się sezon na wiśnie, mam nadzieję, że będzie ona dla Was letnią inspiracją!


Przepis:

Porcje: 1 tarta o 24 cm średnicy

Czas przygotowania: 2 godz. (chłodzenie ciasta) + 1,5 godz.


Składniki:

Kruche ciasto:
400 g mąki tortowej typ 450
200 g cukru
200 g zimnego masła
4 żółtka
skórka z 1 cytryny

Nadzienie:
400 g ricotty
120 g cukru
1 jajo
Konfitura z wiśni

Krem z ricotty:
400 g mleka 3,2%
500 g śmietanki 36%
500 g ricotty
400 g drobnego cukru
150 g jaj
50 g białka
60 g skrobii kukurydzianej


Przygotowanie:

1. Przygotuj kruche ciasto: na stół wysyp mąkę i cukier, zrób stożek i umieść na środku pokrojone w kostkę zimne masło. Dodaj żółtka i bardzo szybko ugniataj wszystkie składniki, aż utworzysz gładką kulkę.

2. Owiń ciasto folią i pozostaw w lodówce na co najmniej 2 godziny.

3. Przygotuj śmietankę: w rondlu zagotuj mleko i śmietankę; w międzyczasie wymieszaj jajka, białko, cukier i skrobię kukurydzianą w misce.

4. Połącz mieszaninę z wrzącą śmietanką i mlekiem, wymieszaj wszystko trzepaczką, aż masa stanie się gładka, błyszcząca i jasna. Pozostaw do ostudzenia na 30 min. Po ostygnięciu krem ​​będzie błyszczący i aksamitny.

5. Przeciśnij ricottę przez sito i dodawaj do śmietanki, ciągle mieszając, aż do uzyskania gładkiej i kremowej masy. Pozostaw do ostygnięcia.

6. Wysmaruj masłem i posyp mąką okrągłą blaszkę o średnicy 24 cm. Odłóż na bok 1/3 ciasta kruchego, a resztę rozwałkuj na lekko posypanej mąką powierzchni, na grubość 4 mm.

7. Wyłóż blaszkę rozwałkowanym ciastem.

8. Na spodzie rozłóż warstwę konfitury, a następnie wlej na nie krem z ricotty.

9. Rozwałkuj pozostałe ciasto i przykryj nim masę.

10. Piecz w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze 180°C przez 40-50 minut. Pozostaw do ostygnięcia. Przechowuj w lodówce do momentu podania na stół.


Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.


 

Drukuj