Zeitlin (Cejtlin, Cajtlin) Aron

Aron Zeitlin (Cejtlin, Cajtlin) - Dane osobowe
Data urodzenia: 1898
Miejsce urodzenia: Uwarowicze
Data śmierci: 1973
Miejsce śmierci: Nowy Jork
Zawód: pisarz

Zeitlin (Cejtlin, Cajtlin) Aron (22.05.1898 Uwarowicze  – 28.09.1973 Nowy Jork) - żydowski poeta, dramatopisarz i krytyk literacki, tworzący w językach hebrajskim i jidysz.

Aron Zeitlin urodził się w miasteczku Uwarowicze w guberni mohylewskiej jako syn Hilela i Estery Kunin. Dzieciństwo spędził w Homlu oraz w Wilnie. Od 1907 r. mieszkał w Warszawie. Już od 1909 r. publikował swoje wiersze w hebrajskojęzycznej prasie polskiej. W 1914 r. nastąpił jego poetycki debiut w jidysz.

W 1920 r. wyjechał z młodszym bratem, Elchananem, do Palestyny. Po powrocie do Warszawy opublikował pierwszy tomik wierszy w jidysz Szotn ojfn sznej (jid. Ślady na śniegu). Po 1922 r. wydawał pisma dla dzieci „Der Griner Blat” i „Szibonim”, a od 1926 r. pracował jako redaktor gazety „Undzer Ekspres”. Zeitlin był na przełomie lat 20. i 30. XX w. znaną postacią żydowskiego życia kulturalnego Warszawy. Publikował krótkie opowiadania, eseje oraz wiersze. Był również autorem dramatów: Jakow Frank, Brenner oraz In kejnems land (jid. W ziemi niczyjej). W latach 1930-1934 był przewodniczącym Żydowskiej Sekcji Pen Clubu. Sprzeciwiał się upolitycznianiu literatury. W 1932 r. razem z Icchakiem Baszewisem Singerem założył miesięcznik literacki „Globus”.

W 1939 r. wyjechał do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie Maurice’a Schwartza, który wystawiał jego dramat pt. Esterke. Wybuch wojny uniemożliwił mu powrót do Polski. W kolejnych latach zginęła tam jego cała rodzina.

Zeitlin starał się kontynuować swoją literacką twórczość zarówno w języku jidysz jak i po hebrajsku. Pod wpływem informacji o Zagładzie powstały bardzo emocjonalne wiersze – Lider fun churbn un lider fun glojbn (jid. Pieśni o zagładzie i pieśni o wierze). Współpracował z „Jewish Morning Journal”, wykładał język hebrajski i literaturę żydowską w Jewish Theological Seminary.

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.