Chabad Lubawicz jest największą grupą chasydzką na świecie, liczy ok. 250 tys. członków. Jej początki wiążą się z działalnością cadyka Szneura Zalmana z Ladów (17451812). Nazwa grupy nawiązuje do miejsca powstania miejscowości Lubawicze na Smoleńszczyźnie[1.1]. Słowo „Chabad” to z kolei akronim hebrajskich słów nazywających trzy intelektualne cnoty: chochma – mądrość, bina – zrozumienie i daat – wiedza.

W swojej historii Chabad Lubawicz miał siedmiu cadyków. Niezwykle istotną postacią w dziejach wspólnoty okazał się Menachem Mendel Schneerson (1902–1994)  siódmy cadyk, uważany za najwybitniejszego, obecnie zwany po prostu „Rebe”. Za czasów jego przywództwa ruch zyskał na znaczeniu, a osobowość, poglądy i aktywność „Rebego” wpłynęły w sposób znaczący na wszystkie działania Chabad Lubawicz.

Główna siedziba Chabad Lubawicz mieści się w Nowym Jorku. Działalność polega na prowadzeniu zajęć edukacyjnych skierowanych zarówno do młodzieży, jak i osób dorosłych, propagowaniu wartości i kultury żydowskiej oraz pomocy osobom wyznania żydowskiego.

W Polsce Chabad Lubawicz prowadzi dwa ośrodki, w Warszawie i Krakowie. W warszawskim centrum mieści się synagoga, jesziwa, mykwa, koszerna restauracja i wielojęzyczna biblioteka zawierająca m.in. multimedialne materiały edukacyjne. Jesziwa Chabad Lubawicz (założona w 2005 r.) to pierwsza tego typu placówka w Warszawie po II wojnie światowej. W czerwcu 2008 r. pierwszych 10 absolwentów jesziwy otrzymało smichy – upoważnienia do prowadzenia działalności rabinackiej. Wspólnota Chabad Lubawicz działa także w innych miastach Polski, aktywizując miejscowe społeczności żydowskie.

Chabad Lubawicz w Polsce włącza się w organizację uroczystości związanych z kulturą i religią żydowską, m. in. uroczystych zapaleń chanukiji przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie oraz ustawiania szałasu (kuczki) z okazji święta Sukot. W 2008 r. chasydzi gościli prezydenta Izraela, który przyjechał do Warszawy z okazji 65. rocznicy powstania w getcie warszawskim. W warszawskiej synagodze Szimon Peres dokonał symbolicznego gestu dopisania ostatniej litery ostatniego słowa do przechowywanej tam Tory, przeznaczonej dla warszawskiego ośrodka Chabad Lubawicz. W lutym 2010 r. w Centrum Żydowskim Chabad Lubawicz gościł z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu. Razem z ambasadorem Izraela Zvi Rav-Nerem i rabinem Szalomem Ber Stamblerem także dokonał wpisania litery do Tory.

 

Przewodniczącym Chabad Lubawicz Polska jest rabin Szalom Ber Stambler urodzony w 1982 r. w Izraelu. Jego ojciec Zalman Stambler również był rabinem. Rodzina Stamblerów należy do najważniejszych i najbardziej szanowanych rodzin w ruchu chasydów. Rabin Stambler pobierał nauki w jesziwach Tomchei Tmimim w Kfar Chabad i Migdal Haemek w Izraelu oraz w Montrealu w Kanadzie. W wieku 22 lat został mianowany rabinem; od tego czasu był wykładowcą i wychowawcą w jesziwie Chabadu w Londynie. Od 2005 r. pełni funkcję głównego wysłannika Chabadu na Polskę, pełniąc rolę dyrektora Chabad Lubawicz w Polsce. Religię i kulturę judaizmu przybliża także poprzez liczne wykłady na uniwersytetach, często gości w programach radiowych i telewizyjnych. Rabin Stambler mieszka w Warszawie, jest żonaty z Diną z domu Fleischman. Mają trójkę dzieci.

Chabad Lubawicz Polska
ul. Słomińskiego 19 biuro 508 A, 00-195 Warszawa
Tel. 22 637 53 52, 607 700 531, e-mail: [email protected], strona www: www.chabad.org.pl

Print
Footnotes
  • [1.1] Lubawicze — obecnie wioska nad Małą Berezyną, licząca ok. 450 mieszkańców. Administracyjnie należy do Rosji, obwód smoleński, rejon Rudnia.