Pollywood

Legenda Hollywood była tworzona latami. Na potęgę branży filmowej składają się wysiłki wielu kobiet i mężczyzn; polskie Żydówki i polscy Żydzi znacząco przyłożyli się do tego sukcesu. Dzięki swojej determinacji i pomysłowości realizowali śmiałe plany w Stanach Zjednoczonych, tworzyli i rozwijali również kinematografię w Polsce. Odkryj historie Żydów i Żydówek otwierających wytwórnie filmowe, występujących na deskach teatrów na całym świecie, piszących porywające scenariusze, reżyserujących cenione przez krytyków i uwielbiane przez widzów filmy oraz wcielających się w niezapomniane role.  

90 lat temu w piotrkowskich kinach
90 lat temu w piotrkowskich kinach
Na jakie filmy chadzali do kina polscy Żydzi dziewięćdziesiąt lat temu?
Arcydzieła z zaginionego świata – polskie kino jidysz
Arcydzieła z zaginionego świata – polskie kino jidysz
Tworzyli melodramaty, musicale i opowieści o duchach. Zapraszali do Polski największe gwiazdy kina jidysz, a ich filmy pokazywano na całym świecie.
Billy Wilder – reżyser
Billy Wilder – reżyser "Pół żartem, pół serio"
"Mam dziesięć przykazań. Pierwsze dziewięć – nie zanudzać. Dziesiąte: zawsze muszę mieć prawo do ostatecznego montażu".
Bracia Warner (Warner Bros.)
Bracia Warner (Warner Bros.)
Wzloty i upadki braci Warner – założycieli słynnej wytwórni filmowej Warner Bros. Entertainment.
Bronisław Kaper
Bronisław Kaper
Pierwszy urodzony w Polsce kompozytor muzyki filmowej nagrodzony Oscarem (1954 r.), autor standardów jazzowych nagrywanych przez Johna Coltrane’a i Milesa Davisa.
Filmowa legenda „Dybuka” (seria
Filmowa legenda „Dybuka” (seria "Z prasy żydowskiej")
"Z filmu tego (...) bije namiętność, żarliwość, którą tylko z – religią przyrównaćby można".
Henryk Szaro
Henryk Szaro
Jeden z najważniejszych twórców kina niemego w Polsce. W reżyserowanych przez niego filmach debiutowali m.in. Eugeniusz Bodo i Nora Ney.
Józef Green
Józef Green
Aktor, reżyser, najbardziej aktywny przedwojenny producent filmów żydowskich w Polsce, nazywany "jednoosobowym przemysłem filmowym".
Józef Lejtes
Józef Lejtes
Reżyser i scenarzysta filmowy, twórca międzywojennych, polskich megaprodukcji ("Barbara Radziwiłłówna", "Dziewczęta z Nowolipek", "Kościuszko pod Racławicami").
Maks Bożyk
Maks Bożyk
Założył własną trupę teatralną, brał udział w tournée po Ameryce i Kanadzie. Wspominano, że dzięki swoim zdolnościom aktorskim potrafił „doprowadzić jednocześnie do śmiechu i płaczu".
In order to properly print this page, please use dedicated print button.