Żydowskie gimnazjum koedukacyjne dr. Filipa Axera powstało w Częstochowie w 1925 roku. W 1926 r. mieściło się przy ul. Kilińskiego 25; funkcjonowało wówczas jeszcze w zaczątkowej formie, 4 klasami podstawowymi i jedną wstępną, liczącymi łącznie 87 uczniów i 57 uczennic. Nie posiadało wówczas praw gimnazjum państwowego. Grono nauczycielskie w 1926 r. tworzyli:

  • Axer Filip, dr (ur. 1884) – dyrektor, fizyka, chemia;
  • Axer Klara (ur. 1887) – klasa wstępna, sekretariat;
  • Brandlewicz Zygmunt (ur. 1900) – matematyka;
  • Doering Mieczysław (z seminarium państwowego) – gimnastyka;
  • Konarski Stefan (ur. 1893) – prace ręczne;
  • Mitz Teofila (ur. 1902) – przyroda, geografia;
  • Szumacher Bronisław (ur. 1900) – historia;
  • Vogler Mina (ur. 1896) – polski, niemiecki;
  • Weitzberg Saul (ur. 1883) – religia, hebrajski;
  • Wróbel Zdzisław (z seminarium państwowego) – łacina;
  • Zalcman Bronisława (ur. 1900) – rysunki.

Bibliografia

  • Spis nauczycieli szkół wyższych, średnich, zawodowych, seminariów nauczycielskich oraz wykaz zakładów naukowych, Warszawa – Lwów 1926, s. 294.
Drukuj