Dom modlitwy przy ul. Nadrzecznej 36 był głównym i największym chasydzkim domem modlitwy w Częstochowie. Potocznie nazywano go „królestwem chasydzkim”.

Był to jeden z czterech domów modlitwy w mieście, należących do wspólnoty chasydów z Góry Kalwarii. Został założony na przełomie XIX i XX w. przez zwolenników cadyków z rodu Atlerów. Bóżnica była wspierana finansowo przez Jahezkiela Fiszela i Józefa Dziubasa – właścicieli fabryki mydła „Dziubas Fiszel”. Obiekt został zdewastowany przez Niemców w okresie okupacji podczas II wojny światowej. Dziś w tym miejscu znajdują się bloki.

Drukuj