Mołodowska Kadia

Kadia Mołodowska - Dane osobowe
Data urodzenia: 10 maja 1894
Miejsce urodzenia: Bereza Kartuska
Data śmierci: 23 marca 1975
Miejsce śmierci: Filadelfia
Zawód: poetka
Powiązane miejscowości: Warszawa, Kijów, Nowy Jork

Mołodowska Kadia (10.05.1894, Bereza Kartuska – 23.03.1975, Filadelfia) – poetka, tworząca w języku jidysz.

Urodziła się w Berezie Kartuskiej jako córka nauczyciela chederu. Początkową edukację otrzymała w domu, zarówno religijną jak świecką. Sama też kształciła się na pedagoga, początkowo w Berezie, a potem w Warszawie i Odessie. Uczyła tam w przedszkolu i szkole podstawowej. W 1917 r. próbowała wrócić do Berezy, ale wojenne zamieszanie zatrzymało ją w Kijowie. Podczas kilku spędzonych tam lat nawiązała kontakty z twórcami literatury jidysz  skupionymi wokół Dawida Bergelsona.

Jej pierwsze wiersze ukazały się w 1920 r. w piśmie „Ejgns”. Rok później przeprowadziła się do Warszawy, gdzie uczyła jidysz w szkole CISZO i hebrajskiego w szkółce wieczornej przy gminie żydowskiej. W 1927 r. opublikowała zbiór swoich wierszy Cheszwndike necht. W 1935 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych i osiadła w Nowym Jorku. Emigrację znosiła ciężko, co znalazło odzwierciedlenie w jej poezji (In land fun majn gebejn, 1937) oraz prozie Fun Lublin biz Nju Jork: a togbuch fun Riwke Zilberg, 1942).  Redagowała też pismo literackie „Di Swiwe” oraz pisała do nowojorskiego dziennika „Forwerts”. Po II wojnie, kiedy wyszło na jaw, jak wielkie spustoszenie uczyniła mordercza polityka III Rzeszy, Mołodowski opublikowała zbiór żałobnych wierszy Der mejlech Dowid iz alejn geblibn (1946). Tworzyła także utwory dla dzieci (Jidisze kinder, 1945).

W latach 1949–1950 przebywała w Izraelu, gdzie redagowała pismo „Di Hejm”. Wróciła do Nowego Jorku i ponownie zajęła się redakcją pisma „Di Swiwe”, w której drukowała swoją autobiografię Fun majn elter-zejdns jerusze.

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.