Wajnberg Mieczysław

Mieczysław Wajnberg - Dane osobowe
Data urodzenia: 8 grudnia 1919
Miejsce urodzenia: Warszawa
Data śmierci: 26 lutego 1996
Miejsce śmierci: Moskwa
Zawód: kompozytor
Powiązane miejscowości: Mińsk

Wajnberg Mieczysław Mojżesz  (Weinberg Mojsiej Samoiłowicz) (08.12.1919 Warszawa – 26.02.1996 Moskwa) – pianista, kompozytor.

Był synem Samuela, dyrygenta i kompozytora. Od dziecka miał kontakt z muzyką, towarzysząc ojcu w pracy w teatrach żydowskich. Naukę muzyki rozpoczął w wieku 12 lat pod pod kierunkiem Józefa Turczyńskiego, a następnie kontynuował ją w szkole muzycznej i w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, które ukończył w 1939 roku. Jako student pracował w teatrach rewiowych, napisał też muzykę do filmu Fredek uszczęśliwia świat (1935). Po wybuchu wojny uciekł z Warszawy. Jego rodzina pozostała i została zamordowana w obozie w Trawnikach. W latach 1939–1941 kształcił się w kompozycji pod kierunkiem Wasylija Zołotariowa w Konserwatorium Muzycznym w Mińsku.

Występował też wówczas jako pianista Po wybuchuwojnyniemiecko-sowieckiejWajnberg przeniósł się do Taszkientu. Znalazł tam pracę jako korepetytor w operze. Zajmował się też komponowaniempatriotycznychpieśni. Ożenił się z NataliąWowsi-Micholes (córkąwybitnegoaktoraSolomonaMicholesa). W 1943 r. dzięki wstawiennictwuDmitrijaSzostakowiczaWajnbergowieprzenieśli się do Moskwy. Po wojnieWajnberg zdecydował się pozostać w ZSRR. Był czynny jako kompozytor w Moskwie. Większość swoich utworówpisał do szuflady, gdyż zarzucano mu zbytni pesymizm w kompozycjach i zbyt mało odwołań do folkloru. 

Po 1948 r. zakazano wykonywania jego utworów. Zarabiał komponując utwory do radia i cyrku. Na początku 1953 r. został aresztowany za „żydowski nacjonalizm burżuazyjny”. Został zwolniony po śmierci Stalina. Wajnberg zajmował się komponowaniem muzyki filmowej (m.in. Lecą żurawie). Skomponował m.in. również 22 symfonie, 18 koncertów solowych (najbardziej znany Koncert wiolonczelowy (1956) napisany dla Mstisława Rostropowicza), balet Złoty kluczyk (1955), 5 oper (m.in. Pasażerka (1968), Portret (1980), Idiota według Fiodora Dostojewskiego (1986)), 4 kantaty, 17 kwartetów smyczkowych.

Czytaj więcej

Mieczysław Wajnberg. Życie uratowała mu muzyka

Bibliografia:

  • Die Musik in Geschichte und Gegenwart. Allgemeine Enzyklopädie der Musik, t. 17, red. F. Blume, Kassel 1986.
  • Fuks M., Muzyka ocalona. Judaica polskie, Warszawa 1989.
  • Sovetskie kompozitory. Kratkij biografičeskij spravočnik, oprac. G. Bernandt, A. Dolžanskij, Moskva 1957.
  • The New Grove Dictionary of American Music, t. 27, red. S. Sadie, London 2001.

 

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.