O projekcie

Nowy Wirtualny Sztetl / Wersja jidysz

Wirtualny Sztetl – portal Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to jedyny na świecie projekt, którego celem jest opisanie wszystkich społeczności żydowskich, jakie żyły w wielokrotnie zmieniających się w historii granicach Rzeczypospolitej. Było ich około 3 tysiące, zróżnicowane tak bardzo, jak odmienne były losy rozmaitych części ogromnego terytorium, obejmującego dzisiaj Polskę, Litwę, Białoruś, Ukrainę, Estonię, Łotwę, Mołdawię i Rosję.

Znaczenia Wirtualnego Sztetla nie da się przecenić. Projekt jest pionierskim i inspirującym krokiem naprzód w nauczaniu o niezwykle ważnym elemencie długiej i tętniącej życiem historii Żydów polskich.

Martin Gilbert

Wirtualny Sztetl zgromadził opisy blisko 2 tys. miejscowości, które trafiły do ponad 9 milionów Czytelników. Portal został założony w 2007 r. przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. Stowarzyszenie rozwijało go w latach 2007–2012, po czym przekazało jako dar na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Powstało wyjątkowe narzędzie i miejsce wymiany myśli i doświadczeń. Zniknęły granice w dostępie do wiedzy i dzielenia się nią. Dzięki projektowi „Wirtualny Sztetl” i ogólnodostępnemu internetowi, młodzież, uczniowie, mieszkańcy nawet najmniejszych miejscowości mogą poznać i badać nieznaną dotąd historię.

Władysław Bartoszewski

Dziś jesteśmy jednym z największych polskich portali historiograficznych, zarazem jedynym źródłem wielu informacji o aktualnych sprawach i dokonaniach polskich Żydów. Choć jeszcze mnóstwo pracy przed nami – stale rozwijamy się i doskonalimy, aby jak najlepiej realizować misję Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.  

Dla mnie, Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, umacnianie relacji między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest jednym z najważniejszych celów. Dziesięć milionów Amerykanów ma polskie korzenie, wielu z nich to Żydzi. Faktem jest, że dwie trzecie amerykańskich Żydów jest polskiego pochodzenia. Zaczynają zgłębiać wiedzę o swojej przeszłości jeszcze przed  wyruszeniem w podróż do Polski. Wirtualny Sztetl sprawdza się znakomicie pod tym względem. Gorąco zachęcam do zapoznania się z tym portalem. Naprawdę warto.

Lee A. Feinstein

In order to properly print this page, please use dedicated print button.