Hen Józef

Józef Hen - Dane osobowe
Data urodzenia: 8 listopada 1923
Miejsce urodzenia: Warszawa
Zawód: pisarz

Hen Józef, właśc. Józef Henryk Cukier (ur. 08.11.1923 Warszawa) – pisarz i publicysta.

Józef Hen urodził się w Warszawie jako syn pochodzącego z Radzynia Rubina Cukiera i Chawy Hempel. Mieszkał z rodziną przy ul. Nowolipie. Jako nastolatek współpracował z „Małym Przeglądem” Janusza Korczaka. Uczęszczał do prywatnego gimnazjum Magnusa Kryńskiego przy ul. Miodowej.

W lisopadzie 1939 r. wyjechał z Warszawy do Białegostoku, później trafił do Samarkandy. Nie został przyjęty do armii Andersa, a w 1944 r. wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. W tym samym roku opublikował swój pierwszy wiersz w piśmie „Głos Żołnierza”. Przyjął wówczas pseudonim literacki Hen, który stał się jego nazwiskiem.

Po wojnie pracował jako reaktor tygodnika „Żołnierz Polski”. W wojsku pozostał do 1952 r., zakończył swoją służbę w stopniu kapitana. Od 1947 r. wyszła jego pierwsza książka – wojenne wspomnienia Kijów, Taszkent, Berlin. Dzieje włóczęgi. W kolejnych latach pisał reportaże, nowele, opowiadania, prozę historyczną i powieści dla dorosłych i młodzieży, a także scenariusze filmowe (m.in. do filmów Krzyż WalecznychNikt nie woła czy Prawo i pięść). Głównym tematem twórczości Hena są wojenne losy Polaków oraz wpływ wojny na ludzką psychikę i postawy moralne, a także współczesna problematyka psychologiczno-obyczajowa.

W latach 1967–1969 Hen był obiektem ataków ze strony grupy partyzantów. Publikował wtedy swoje utwory (opowiadania Oko Dajana, Bliźniak) w paryskiej „Kulturze” pod pseudonimem Korab. Z pod jego pióra wyszły również powieści historyczne (Crimen. Opowieść jarmarczna, 1975; Królewskie sny, 1989, także scenariusz serialu telewizyjnego z 1988 r.). Jest autorem głośnego eseju biograficznego Ja, Michał z Montaigne (1978, wyst. 1983) i Błazen – wielki mąż. Opowieść o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim (1998), refleksyjno-wspomnieniowych zapisków Nie boję się bezsennych nocy... (cz. 1–3, 1987–2001) oraz nostalgicznej, z akcentami humoru, opowieści z wczesnych lat życia Nowolipie (1991). Hen jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Żydowska Warszawa: Józef Hen - Ścieżkami nieistniejącego miasta

Treść hasła została przygotowana na podstawie materiałów źródłowych PWN.

Drukuj
In order to properly print this page, please use dedicated print button.