Europa Środkowo-Wschodnia

Co łączy Żydów z Polski i Norwegii?
Według oficjalnego spisu ludności, w 1879 r. w całej Norwegii mieszkało tylko 24 Żydów, w większości przybyłych z Danii i Prus. Do 1940 r. liczebność społeczności żydowskiej w Norwegii zwiększyła się do około 2100 osób.

Dwadzieścia jeden pięter Menory
Relacja z wizyty w Dniepropetrowsku (ob. Dniepr)

Dziedzictwo żydowskie na Białorusi
Żydowski cmentarz pokrył las. Macewy, które znajdują się tam od 350 lat, zapadły się tak głęboko, że wyglądają raczej jak przypadkowe kamienie.

Dziennik podróży – Białoruś
Dziennik podróży jest zapisem dziesięciodniowego pobytu Julii Popławskiej w obwodzie grodzieńskim w 2011 roku.

Fenomen Bundu
Najpopularniejsza partia żydowskiej lewicy.

Jak Avram Grant szukał w Polsce korzeni
Avram Grant, izraelski trener, który w 2008 r. z Chelsea Londyn walczył w finale Ligi Mistrzów, odwiedził Polskę w poszukiwaniu swoich korzeni.

Lubawicze – w kolebce Chabadu
Ze Smoleńska do Lubawicz jedzie się około półtorej godziny. Droga na odcinku ostatnich 20 km przypomina szwajcarski ser – dziury, dziury, dziury…

Nauczanie o historii Żydów w podręcznikach wydanych na Białorusi w latach 2000–2010
Artykuł został napisany w maju 2011 r. przez Martę Szymańską na podstawie badań przeprowadzonych przez Irinę Poliakową, nauczycielkę historii z Grodna.

Nie zjeść w Tejszy, to jakby w ogóle nie jeść!
Rzuciła karierę w banku i zaczęła gotować potrawy kuchni żydowskiej. Jej restauracja obok synagogi w Tykocinie przyciąga tysiące smakoszy.

Proces Adolfa Eichmanna
Proces Adolfa Eichmanna – głównego koordynatora i wykonawcy planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” – stał się momentem przełomowym dla wielu Ocalałych.
- 1
- 2